Zatkanie - częsta przypadłość królików

     ZATKANIE U KRÓLIKÓW ZDARZA SIĘ STOSUNKOWO CZĘSTO I CHOĆ ZAZWYCZAJ CAŁKIEM PROSTE DO WYLECZENIA, TO NIEZUWAŻONE MOŻE DOPROWADZIĆ DO ŚMIERCI ZWIERZĘCIA, DLATEGO POŚWIĘĆ CHWILĘ ABY PRZECZYTAĆ TEN POST!


    Czym jest zatkanie? Jest to bardzo często dolegliwość, którą należy zrozumieć, a w przypadku jej wystąpienia jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii specjalizującego się w leczeniu zwierząt egzotycznych (do których króliki są zaliczane). Mając podejrzenia, że nasz króliczek się zatkał, nie należy ich lekceważyć, ponieważ dłuższy stan, w którym królik nie pobiera pokarmu prowadzi do stanu bezpośredniego zagrożenia życia.

    Króliki są bardzo czystymi zwierzętami, co oznacza, że często się myją. W trakcie tej czynności naturalnie połykają sierść. Zdrowy królik, którego układ trawienny pracuje prawidłowo, wydala połkniętą sierść razem z bobkami. Czasem jednak zdarza się, że królik przestają jeść i wydalać bobki. Wtedy dochodzi właśnie do zatkania.

    Z nieprzetrawionego jedzenia oraz sierści tworzą się zbitki zalegające w żołądku lub jelicie cienkim. Im dłużej się tam znajdują, tym stają się większe, a im większe się stają, tym bardziej problematyczne jest leczenie. Dlaczego tak się dzieje?

  • Najczęstszą przyczyną jest ZŁA DIETA. Uszaki dostają do jedzenia chleb, marchewki, kolorowe karmy, granulaty i resztki z obiadów. I to wszystko podaje im się w zdecydowanie zbyt dużych porcjach. Uszak nie dość, że dostaje pożywienie o niewłaściwym składzie, to zapycha się nim i nie chce przez to jeść siana.
  • Innym czynnikiem może być stres lub ból. Jeśli u królika występuje przerost zębów, niezdiagnozowana choroba lub żyje on w bardzo stresujących warunkach, to przestaje pobierać pokarm i wodę. Bez jednego i drugiego żołądek nie ma możliwości przepchać swojej treści dalej, więc staje ona w miejscu.

OBJAWY ZATKANIA:

  • Zaprzestanie pobierania pokarmu oraz wody
  • Osowiałość
  • Sygnały bólowe (leżenie „na kurkę”, zgrzytanie zębami)
  • Głośne odgłosy dochodzące z brzucha

    Jeśli tylko zauważymy, że nasz uszak przestał jeść i nie możemy znaleźć nigdzie jego bobków, należy niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty! Specjalizacja jest w tym miejscu niezwykle ważna, ponieważ udając się do najbliższego weterynarza, niespecjalizującego się w leczeniu zwierząt egzotycznych, możemy naszemu podopiecznemu jeszcze bardziej zaszkodzić.

JAK ZAPOBIEGAĆ ZATKANIU?


  • Odpowiednia dieta jest podstawą. Króliki powinny mieć stały dostęp do siana i wody. Poza sianem podajemy też raz do dwóch razy dziennie suszone lub świeże zioła i warzywa. Zadbajmy o to, aby królik dużo jadł. Jeśli niechętnie patrzy na siano to skontrolujmy jego stan zdrowia, gdy wszystko jest w porządku, oznacza to, że siano może mu nie smakować i musimy spróbować z inną firmą lub rodzajem.
  • Częste czesanie. Nie każdy królik je lubi, ale musimy znaleźć na to sposób (najlepiej nauczyć i pokazać, że pielęgnacja może być przyjemna). Im więcej sierści my wyczeszemy, tym mniej połknie jej uszak.
  • Obserwujmy bacznie naszego podopiecznego. Jeśli coś w jego zachowaniu cię niepokoi lub wydaje ci się, że coś może go boleć – nawet gdyby miał być to fałszywy alarm, warto skontaktować się z lekarzem, który wszystko sprawdzi i wyjaśni.
  • Kontroluj stan zdrowia. Nie tylko wtedy, gdy coś cię zaniepokoi. Warto jest regularnie robić badania krwi i kału. Dzięki temu mamy możliwość wykrycia choroby na wczesnym etapie i zapobiegnięcia jej rozwojowi.
  • Nie narażaj królika na stres. Zapewnij mu bezpieczne, spokojne i ciche środowisko. Jeśli posiadasz inne zwierzęta typu pies czy kot, na które królik źle reaguje – odizoluj je od siebie. Jeśli stresują go dzieci – nie pozwalaj im na kontakt. Królik to nie jest przytulanka dla dziecka, tylko żywe stworzenie, które wymaga odpowiednich warunków do życia.

Więcej szczegółowych informacji od strony weterynaryjnej znajdziecie na stronie lecznica-oaza.pl : https://lecznica-oaza.pl/czesciowe-zatkanie-przewodu-pokarmowego/?fbclid=IwAR0j0yd9HtRNHCI5xdb4dUssO-OD_X_cuYbUtN4Y95pJfVaSryE0Anumwxs

Tekst powstał przy pomocy i z inicjatywy Romuś Style Hotel & Grooming

Komentarze

Popularne posty