PIELĘGNACJA KRÓLIKA I SKUTKI ZANIEDBAŃ

    Czy pielęgnacja królika jest zadaniem trudnym i czasochłonnym? Nie. Dlaczego więc tak wielu opiekunów wciąż ma problem z wywiązaniem się z tego obowiązku? Dzisiaj opowiem wam krótko, jak należy dbać o dobrostan królika i jakie są skutki ignorowania jego potrzeb.


    🐰 Po pierwsze - królika należy czesać.

    Czesanie nie jest czynnością, która dotyczy tylko psów czy kotów. Królik ma dużo futra, linieje 4 razy do roku, a poza tym długa sierść sprzyja powstawaniu kołtunów i przylepianiu się odchodów. Króliki są zwierzętami z natury bardzo czystymi i dużo czasu poświęcają na mycie futerka. Robiąc to jednak, wylizują sobie i połykają przy okazji także własną sierść. Oznacza to, że w przypadku nieodpowiedniej diety, która nadal występuje aż za często w Polskich domach, może dojść do zatkania królika. Temat zatkania i wyjaśnienie czym jest, pojawi się w następnym poście, ale najprościej rzecz ujmując - jest to wstrzymanie trawienia. W organizmie królika zatrzymują się zlepki pokarmu i sierści, królik nie jest w stanie ich wydalić, przez co nie jest w stanie również pobierać nowego pokarmu. Stan ten, nieleczony, jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia.

    🐰 Obcinanie pazurków.

    Gdy człowiek bardzo długo chodzi w niewygodnych butach, stopy zaczynają boleć, powstają odciski i kłopotliwe pęcherze. Nawet po zdjęciu butów, chodzenie może sprawiać dalsze problemy. Dlaczego więc w niektórych domach dopuszcza się do przerostu pazurów królika do tego stopnia, że aż się one zawijają? Królikowi nie tylko sprawia to problemy w poruszaniu, ale również ból. O pazury należy dbać! Można zakupić w tym celu specjalne obcinaczki, a jeśli nie wiemy w jaki sposób się do tego zabrać - udajmy się do weterynarza lub groomera, który za niewielką opłatą załatwi to za nas.

    🐰 Odpowiednia dieta.

    Jest bardzo istotna. Zaniedbane króliki najczęściej borykają się z przerostem zębów. Nie spożywając odpowiedniego pokarmu, nie są w stanie ścierać ich prawidłowo, więc te ciągle rosną i rosną. Ponownie - jest to zjawisko bardzo bolesne, a co gorsza, na pewnym etapie uniemożliwia kompletnie pobieranie pokarmu. Króliki są zwierzętami, których metabolizm działa w tempie ekspresowym i pokarm muszą pobierać bez przerw. Dłuższy stan, uniemożliwiający im to, jest ponownie bezpośrednim zagrożeniem dla życia.

    🐰 Podłoże.

    Królikom, które żyją w klatkach lub kojcach, należy zapewnić odpowiednią powierzchnię. Może być ona gładka, ale można także wsadzić kocyk, dywanik, maty chłonne, maty wodoodporne, podkłady higieniczne. Poważnym błędem jest rozsypywanie na całej powierzchni pelletu (żwirku) lub trocin. Trociny pylą, podrażniają oczy i są zagrożeniem dla układu oddechowego. Zbyt długie przesiadywanie na pellecie z kolei, podrażnia królicze skoki (tylne nóżki) i może powodować bardzo bolesne odgniotki. Ubierając to w najprostszy możliwy język - na końcach tylnych nóżek robią się krwawe, bolesne przetarcia. Odpowiednim rozwiązaniem jest wsypywanie pelletu tylko do kuwety i dokupienie do niej specjalnej kratki, dzięki której królik nie ma z nim bezpośredniego kontaktu.

    Opisane powyżej problemy nie są jedynymi, ale najczęstszymi, jakie występują u zaniedbanych uszaków. Spójrzcie tylko w jak prosty sposób można im zapobiec i poprawić komfort życia naszych zwierzaków!

    Obcinanie pazurów, szczególnie przy pomocy drugiej osoby może zająć kilka minut. W przypadku, gdy nie chcemy robić tego sami, weterynarz poradzi sobie z tym równie szybko, a przy okazji może skontrolować stan zębów, uszów, oczu. Króliki są małymi zwierzętami, więc ich czesanie równie nie jest czasochłonne. A i w tym przypadku możemy skorzystać z pomocy groomera (króliczego fryzjera).

    Tak wiele dla nich, tak niewielkim kosztem z naszej strony...

Komentarze

Popularne posty