Dlaczego lepiej adoptować niż kupić?

     Wiele osób nadal kupuje króliki w sklepach zoologicznych, nie zdając sobie nawet sprawy, że można inaczej. Tymczasem w Polsce funkcjonuje kilka, o ile nie kilkanaście fundacji pomagających królikom. Dzisiaj chciałabym wyjaśnić wam, dlaczego lepiej wyjdziecie na adopcji, niż kupnie uszaka.


Dlaczego nie warto kupować królika w sklepie zoologicznym?

  • Płeć
Myślisz, że kupujesz samca, a po kilku tygodniach okazuje się, że Lolek jest Lolitą. Naprawdę jest to bardzo częste zjawisko, ponieważ zadaniem pracowników sklepu zoologicznego jest zarobić jak najwięcej. Nie mają  oni specjalistycznej wiedzy i nie potrafią odróżnić czy królik jest samcem, czy samicą.
  • Choroby
Myślisz sobie "kupię w zoologu, bo będzie zdrowy, a z fundacji wcisną mi chorego" ? Nic bardziej błędnego. Króliki w sklepach zoologicznych w życiu na oczy weterynarza nie widziały i nierzadko się zdarza, że wychodzą do nowych domów chore. 
  • Warunki
W sklepach zoologicznych zwierzęta nie mają zapewnionej prawidłowej opieki. Ciężko właściwie zrzucać tutaj winę na pracowników, ponieważ prawdopodobnie nic z rzeczy, które tutaj wymieniam nie jest zależne od nich, tylko ktoś z góry im to narzuca. Tak czy inaczej, zwierzęta często żyją w nieodpowiednich warunkach, które wpływają negatywnie na ich komfort życia. Powoduje to nie tylko wyżej wspomniane problemy zdrowotne, ale także behawioralne. Na start możesz dostać królika z problemami.
  • Napędzanie kołowrotka
Podsumowując: króliki przebywające w sklepach zoologicznych nie mają zapewnionych odpowiednich standardów. Są trzymane w zbyt ciasnych klatkach, ich dieta jest niewłaściwa, często nie mają możliwości na prawidłowe ścieranie zębów, co jest bardzo istotne w ich przypadku. Za podłoże służą im trociny albo żwirek - jedno powoduje problemy układu oddechowego, drugie bolesne odgniotki. Zwierzęta są zestresowane, nieszczęśliwe i bez opieki weterynaryjnej. Nawet jeśli tobie trafi się zdrowy osobnik, decydując się na kupno w sklepie zoologicznym, napędzasz całą maszynę. To nie jest tak, że "jeden królik nic nie zmieni", ponieważ o tym samym pomyślało setki ludzi. Ty kupujesz, a w sklepach zwalnia się miejsce na kolejne maleństwa - zbyt wcześnie zabierane od matki i hodowane sam nie wiesz w jakich warunkach. Ponieważ tak, nie łudź się, że te słodkie maleństwa pochodzą z super hodowli po zdrowych rodzicach. Często króliki hoduje się masowo, a warunki, w których żyją, wcale nie są lepsze od sklepowych. 

Dlaczego warto zdecydować się na adopcję?

  • Wiedza
W fundacjach pracują lub pomagają ludzie, którzy mają wiedzę o królikach. Niektórzy mają szereg różnorakich szkoleń. Dzielą się tą wiedzą, wyjaśniają, pomagają zrozumieć.
  • Opieka
Króliki mają zapewnione odpowiednie warunki bytowe. Prawidłowa, urozmaicona dieta; odpowiednie podłoża w klatkach; kuwety, które są sprzątane codziennie; wybiegi.
  • Zdrowie
Każda z fundacji ma własnego lub współpracującego weterynarza specjalizującego się w leczeniu królików. Wszystkie uszaki są pod stałą kontrolą. Kiedy trafiają do fundacji albo wykazują niepokojące objawy - od razu trafiają na diagnostykę. Większość królików jest przekazywanych do adopcji już po wyzdrowieniu i kastracji. Błędnym więc założeniem jest, że adoptując królika, na pewno dostaniemy tego chorego. Jeżeli nawet jakiś uszak jest chory, to możesz mieć pewność, że zostaniesz o tym poinformowany - dowiesz się na czym polega choroba, jakie wykazuje objawy, jak często trzeba robić badania, jak podawać leki. Nikt nie wypuści cię z chorym zwierzakiem bez odpowiedniej wiedzy! 
  • Koszta
Zauważę, że już na tym etapie oszczędziłeś masę wydatków, ponieważ ktoś za ciebie zdiagnozował twojego królika, wyleczył go jeśli było trzeba, a co więcej go wykastrował. Kastracja królika jest naprawdę kosztowna, nie mówiąc o tym jak uciążliwe jest późniejsze zachowanie świeżego kastrata. Chwała ludziom pracującym w fundacjach, że przez to przeszli, a my nie musimy!
  • Pomoc
Pomagając jednemu, pomagasz następnemu. Decydując się na adopcję jednego (albo może nawet dwóch!), zwalniasz klatkę dla następnego potrzebującego pomocy uszaka!
  • Kontakt
Kiedy pojawią się jakieś wątpliwości lub problemy, nikt nie odeśle cię z kwitkiem. Fundacja na pewno pomoże ci rozwiązać problem, pokieruje, odpowie na pytania i pomoże jak tylko będzie w stanie, ponieważ dla tych ludzi liczy się dobro zwierząt! W końcu zauważmy, że wolontariusze poświęcają swój czas zupełnie za darmo.
  • Wiek
Nieprawdą jest, że w fundacjach znajdują się tylko króliki dorosłe i po przejściach. Maluchy także tam trafiają - z interwencji, z pseudohodowli, razem z wyrzuconą w ciąży matką. Ostatecznie możesz adoptować królika w każdym wieku!

  • Wygląd
Zapewniam, że jeśli liczy się dla ciebie ładny wygląd albo zależy ci na uszaku w konkretnym typie rasy, to w fundacjach znajdziesz o wiele rozmaitsze królasy niż w najbliższym zoologu!
  • Transport
Nie przejmuj się, jeśli skradł twoje serce osobnik z drugiego końca Polski. Większość fundacji organizuje transporty do nawet najbardziej oddalonych domów. Napisz do fundacji i zapytaj o możliwości. 
  • Charakter
Osoby opiekujące się na co dzień uszakami, potrafią poznać je bardzo dobrze. Co więcej spora ich część znajduje się w domach tymczasowych, które stwarzają do tego jeszcze większe możliwości. Jeśli więc szukasz konkretnego z zachowania królika, pomogą ci wybrać. (Oczywiście w tym punkcie trzeba mieć także na względzie, że zachowanie uszaków w spokojnym domu może się raptownie zmienić. W fundacji mimo wszystko mają więcej czynników pobudzających.)


    Czy więc adopcja na tle tego wszystkiego nie wypada lepiej niż kupno? 

W osobnym wpisie powstanie lista wszystkich fundacji króliczych działających na terenie Polski z dopiskiem w jakim mieście się znajdują i w miarę możliwości - adresem.

Komentarze

Popularne posty