Co począć z królikiem na czas wyjazdu?

    W ciągu roku występują dwa takie momenty, kiedy króliki nagle w ogromnej liczbie tracą domy i lądują na ulicach oraz w fundacjach. Jakiś czas temu analizowałam powody, dla których się tak dzieje i jest ich kilka, o czym na pewno jeszcze będę pisać. Dziś jednak chciałam się skupić na okresie wakacyjnym, z którym łączy się nagle wzrastająca bezdomność. 


    Ludzie wyjeżdżają i nie wiedząc co zrobić z uszakiem, pozbywają się go w najszybszy dla siebie sposób. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim przyczyną jest fakt, że większość ludzi bierze sobie zwierzęta na głowę pod wpływem chwili, nie myśląc o konsekwencjach. Zanim adoptuje/kupi się zwierzę, trzeba pomyśleć nie tylko o zapewnieniu mu odpowiednich warunków, ale także o tym, co się z nim stanie, kiedy przyjdzie nam wyjechać i pod czyją opieką zostanie. Zanim więc w naszym domu pojawi się czworonóg - nie tylko królik, ale także pies, kot, chomik, papuga i jakiekolwiek inne zwierzę - zastanówmy się i przygotujmy. Jak to zrobić?


  • Po pierwsze: rodzina i znajomi. Rozpytajmy, czy ktoś zadeklaruje się do opieki nad uszakiem podczas naszej nieobecności. Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby ktoś mógł zostać z nim w mieszkaniu, w którym żyje na co dzień, dzięki czemu królik czułby się bardziej komfortowo i mniej by się stresował. Nie każdy jednak ma taką opcję, więc możemy także zapakować cały potrzebny sprzęt i przetransportować go do mieszkania tymczasowego opiekuna. WAŻNE! Nie poprzestawajmy na jednej osobie. To już i tak coś, ale warto zawsze mieć dwie lub trzy takie osoby, które będą mogły przez kilka dni doglądać naszego podopiecznego. Pamiętajmy, że to, że ktoś zadeklaruje swoje chęci, nie oznacza, że w wybranym przez nas terminie będzie miał czas, możliwości, będzie w odpowiednim stanie zdrowotnym lub zwyczajnie sam akurat gdzieś nie wyjedzie. Na wszelki wypadek zawsze lepiej jest mieć opcje zapasowe.


  • Po drugie: hotele dla zwierząt. Nie masz wśród rodziny ani znajomych takiej osoby? W porządku, w niektórych miastach występują hotele specjalizujące się w opiece nad konkretnymi zwierzętami. Hotele dla królików nie są zbytnią częstością, ale warto sprawdzić, czy akurat w twoim mieście takiego nie ma!


  • Po trzecie: grupy na facebooku. W obecnych czasach znaczna większość z nas ma dostęp do facebooka. Na nim zaś występują grupy poświęcone tematowi opieki nad królikami. Niektóre grupy skupiają się konkretnie na jakimś mieście, np. w Łodzi mamy grupę "Łódzka Królikowa Grupa Pomocowa"  (https://www.facebook.com/groups/1004147453041001). Jeśli z jakichś powodów 2 powyższe opcje są u ciebie niemożliwe - wybierz grupę i napisz post. Niektórzy ludzie proponują indywidualne usługi, niektórzy mogą pomóc z dobroci serca, ktoś może coś doradzić lub polecić. 

    Nawet jeśli masz w planach przeprowadzkę i przez miesiąc czy dwa nie masz możliwości, aby królik z tobą mieszkał - zawsze lepiej zapytać na grupce, czy ktoś mógłby zaoferować dom tymczasowy, podczas którego królik będzie miał odpowiednią opiekę, ty na spokojnie załatwisz swoje sprawy, a po wszystkim uszak do ciebie wróci - niż szukać mu nowego domu, choć wiesz, że za miesiąc na spokojnie mógłbyś go z powrotem zabrać do siebie. 


    Pamiętajmy, że każde zwierzę ma swoje uczucia, przyzwyczaja się do otoczenia oraz ludzi. Uszak powinien być naszym przyjacielem i domownikiem, a ich się nie porzuca ot tak po prostu! Wyjazd na kilka dni na pewno nie jest argumentem do takiej decyzji. Istnieje dużo opcji. Zapewne nie tylko te, które wymieniłam, gdyż o takich akurat pomyślałam ja, ale jeśli znacie ich więcej, to śmiało dzielcie się nimi w komentarzach!

Komentarze

Popularne posty