Czy na pewno chcesz królika?
Zdania na temat posiadania królików w domu są dośc podzielone. Jedni uważają, że są to fantastyczne misie-tulisie , inni twierdzą, że trzymanie ich w klatkach to zbrodnia, a jeszcze inni traktują je jako tańszy zamiennik psa dla dziecka. Czepiam się tutaj oczywiście dość skrajnych przykładów, a jest ich więcej, jednak zabieg ten jest celowy, ponieważ spora liczba ludzi wciąż ma błędne przekonania na temat królika, jako zwierzęcia domowego. W dzisiejszym artykule powiem Ci, dlaczego chcesz lub nie chcesz mieć królika.
Dlaczego chcesz królika?
- Porafi być fantastycznym przyjacielem, z którym można wytworzyć wyjątkową więź, jeśli tylko zyskasz jego zaufanie - zupełnie jak z psem.
- Choć utrzymanie królika w rzeczywistości nie jest tak tanie, jak się niektórym wydaje, to nadal miesięczne koszta wynoszą mniej niż w przypadku psa, a być może nawet kota.
- Są cichsze niż psy. Oczywiście nie istnieje takie zwierzę, z którym nie wiązałby się pewien hałas i królik także jest w stanie go narobić, ale jednak nie zaszczeka, gdy zadzwoni domofon :).
- Jest dobrym zwierzakiem dla ludzi mniej aktywnych, ponieważ nie trzeba z nim wychodzić na spacer!
- Potrafi być bardziej towarzyski od kota.
- Jest większy od chomika, dzięki czemu trudniej go zgubić w domu.
- Często są to stworzenia bardzo wesołe i pocieszne. Widok szczęśliwego, wariującego uszaka, potrafi wywołać uśmiech na twarzy nawet po najcięższym dniu.
- Są to zwierzęta dość ekspresyjne. Królik znakomicie potrafi pokazać w jakim jest nastroju.
- Ich dieta nie jest wymagająca, a jedzenie się nie psuje, więc nie musisz tracić czasu na przygotowywanie wytrawnych posiłków lub bieganie do sklepu co 2 dni.
- Sam w sobie królik jest małym stworzeniem i nie zajmuje wiele miejsca. Ten punkt tyczy się miniaturek, bo króliki hodowlane są dużo większe.
- Jeśli mocno przywiązujesz się do zwierząt, to mam dla ciebie dobrą wiadomość. Króliki żyją około 7-10 lat.
- Jeśli dieta jest prawidłowo prowadzona to jego odchody nie wydzielają zapachu i nie są obrzydliwe. Są to twarde kuleczki, których sprzątnięcie nawet gołą ręką nie powinno nikomu sprawiać większych problemów.
- Choć zapach sianka potrafi się nosić po całym mieszkaniu to przy regularnym wietrzeniu, można się tego zapachu pozbyć. Ostatecznie jedzenie królika nie śmierdzi, a na pewno nie tak jak jedzenie dla psa czy kota.
Dlaczego nie chcesz królika?
- Choć ciche z natury króliki rzadko wydają dźwięki, to potrafią niekiedy narobić rabanu. Przez większość dnia królik zachowuje się cicho, ale są momenty kiedy towarzyszą mu hałasy. Królik kopie, gryzie, biega, skacze, przesuwa przedmioty, rzuca przedmiotami, robi przemeblowania, tupie gdy coś mu się nie podoba i generalnie zazwyczaj dość głośno okazuje niezadowolenie.
- Mimo iż to również jest kwestia osobnika - czasem królik potrafi zostawić za sobą kupki lub siuśki.
- Króliki wspaniale okazują radość, ale także złość. Dla przykładu, Jojo już kilka razy okazała mi swoje niezadowolenie, obsikując mi pościel.
- Zajmują dużo miejsca. Nie jestem zwolennikiem trzymania uszaków w klatkach o minimalnych wymaganych wymiarach. Jak dla mnie minimalnym rozmiarem jest klatka 120cm, ale nawet i ta dla niektórych osobników będzie za mała. Najlepszym rozwiązaniem jest duży kojec (np. dla szczeniąt).
- Może być konieczny remont... ponieważ króliki lubią kopać niewidzialne dziury w podłodze, obgryzać ściany i generalnie cały świat poznają ząbkami. Czasem także zamiast do kuwety, trafią siuśkami na ścianę.
- Im cieńsze kable, tym lepsze, czyli jeśli posiadasz w domu słuchawki i raz zapomnisz ich odłożyć w bezpieczne miejsce, to bardzo możliwe, że już nie posiadasz sprawnych słuchawek :).
- Krąży wiele zakłamań na temat opieki nad królikami, więc musisz się liczyć z ciągłym pogłębianiem wiedzy.
- Króliki wymagają specjalistycznej opieki weterynaryjnej, co oznacza, że nie można iść z nimi do najbliższego weterynarza. Trzeba usiąść i poszukać odpowiedniego, a co się z tym wiąże - konieczna może być dalsza podróż.
- Tak jak i inne zwierzęta, króliki potrafią mieć zaburzenia behawioralne, nad którymi trzeba pracować, a w sytuacjach trudnych, konieczne może być udanie się do behawiorysty specjalizującego się w pracy z nimi.
- Króliki są zwierzętami stadnymi, więc nie powinny żyć w pojedynkę.
- Jeśli nienawidzisz sprzątania to są dwie opcje - albo je polubisz, albo królik nie jest dla ciebie. Bobki, które lubią leżeć tu i tam; rozsypane siano; rozlana woda; wywalone jedzenie; porozrzucane zabawki i kuweta, którą trzeba sprzątać co 2-3 dni.
Na pewno nie wypisałam tutaj wszystkich plusów i minusów posiadania tych małych zwierzątek, ale myślę, że najważniejsze się znalazły. Mam nadzieję, że przeczytanie tego tekstu pomoże wam ocenić, czy królik to właściwe zwierzę dla was. Wiele osób o tym zapomina, ale króliki to zwierzęta, takie same jak pies czy kot. Mają pewien zbiór zachowań dla nich typowych, mają pewne wymagania. Bardzo ważne jest, aby poznać je wszystkie ZANIM uszak pojawi się w naszym domu, aby później się nie rozczarować, w efekcie czego ucierpi na tym porzucone zwierzę, które nie spełniło oczekiwań.
#zapobiegambezdomności #przemyśl
Jako plus posiadania królika dodałabym jeszcze, że ich jedzenie i odchody (jeśli regularnie sprzatamy) nie mają przykrego zapachu. Najbardziej trzeba się jednak nastawić na sprzątanie. Zamiatanie siana I resztek ziół to codzienność 🫣 Każdy zwierzak ma wady i zalety, dobrze, że pojawił się taki post! Na pewno pomoże rozważyć wszelkie za i przeciw posiadania uszaka
OdpowiedzUsuńDziękuję za komentarz, uzupełnię luki!
OdpowiedzUsuń